Top hledané
Výsledky (0)
Nejdražší zbraně světa se draží na aukcích za miliony
Za každou se skrývá příběh – ten prodává!

Nejdražší zbraně světa: Smrtící i smrtelně drahé

Kristina Vacková
25. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Uma Thurman, mistryně boje v Tarantinově kultovním filmu Kill Bill

Kdo by nechtěl mít doma filmovou zbraň, jíž držela ruce Uma Thurman ve filmu Kill Bill? A to se nejedná o zbraň starou, v jejíž pažbě či rukojeti jsou vyryty příběhy někdy i stovek lidí. Starožitné zbraně vždy přitahují nadšené sběratele, velice zámožné muže a ženy, jež o ně „bojují“ v těch nejprestižnějších aukčních domech na světě. Nejcennější meče světa jsou většinou majetkem soukromých nebo muzejních sbírek. A neprodává samotná hodnota zbraně, prodává příběh. Ať už příběhy revolucionářů, tak stavitelů Taj-Mahalu, či japonských samurajů. 

Uma Thurman ve filmu vystřídá hned několik zbraní - je profesionální zabíjení mašinou, které pomáhá i její krásná tvář. Ovládá mistrně střelbu, nebojí se nože ani katany. Bezpochyby by se i její zbraně vydražily na aukcích za pěkný peníz. A co teprve potom zbraně Napoleona? Nebo stavitele Taj-Mahalu?

Když se takové předměty objeví na aukcích, vždy to způsobí poprask.

Otevřít v galerii (8)
Nezapomenutelná Uma Thurman ve své parádní roli ve filmu Kill Bill
Nezapomenutelná Uma Thurman ve své parádní roli ve filmu Kill BillZdroj: Miramax/Courtesy Everett Collection / Profimedia

Příběhy prodávají

Většina dražených zbraní patřila těm nejpůsobivějším postavám historie, nebo byly vyrobeny těmi neslavnějšími mečíři či zbrojíři, mistry svého řemesla. Zde nabízíme ochutnávku zbraní – mečů, pistolí a dalších, které se pro jejich extravagantní cenovky zapsaly do historie podruhé.

Historické zbraně jsou většinou majetkem muzeí nebo soukromníků. Občas se o nich napíše, jelikož se vzácně objeví na specifických světových aukcích. Meče, stejně jako jiné zbraně, opěvují heroické výkony jejich majitelů, ať už jimi byli samurajové (zde hovoříme o katanách), vojevůdci, nejslavnější válečníci – zkrátka ti, kdo poznamenali chod dějin.   

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6

Nejdražší zbraň světa: Napoleonův meč z bitvy u Marenga, 137,5 mil Kč

Po léta byl tento meč se zakřivenou ocelovou čepelí tím vůbec nejdražším na světě. Je nádherně zpracován s množstvím úžasných detailů. Zbraň s rukojetí z ebenu a ze zlata byla prodaná za 6,5 milionu dolarů během aukce v roce 2007 ve francouzském Fontainebleu.

Otevřít v galerii (8)
Napoleon Bonaparte v bitvě u Marenga - zbraň, kterou zde použil, je nejdražší vydraženou zbraní světa
Napoleon Bonaparte v bitvě u Marenga - zbraň, kterou zde použil, je nejdražší vydraženou zbraní světaZdroj: Profmedia

I když odhadní cena meče byla stanovena zhruba na čtvrtinu, fakt, že patřil samotnému Napoleonovi, jeho hodnotu vymrštil vysoko nad původní odhad, tedy “pouhých” 34 mil dolarů. 

Meč za astronomickou částku vydražila neznámá žena pro svého muže, jenž je pravděpodobně také jedním z přímých Napoleonových potomků. Domníváme se, že k dražbě došlo právě kvůli neshodám mezi členy jeho rodiny.

Světoznámý majitel meče, vojevůdce a revolucionář Napoleon Bonaparte, s tímto mečem bojoval v roce 1800 v bitvě u Marenga, v době před tím, než se stal císařem Francie. Po bitvě byl meč v majetku jeho rodiny téměř dvě staletí. 

Nejdražší brokovnice: F-GRADE A.H. FOX 12 GAUGE, 18 mil. Kč

Brokovnice Fox od Theodora Roosevelta, kterou si přivezl z afrického safari v roce 1909, se stala nejdražší brokovnicí, která se kdy v aukci prodala. 

V roce 2010 aukční dům Jamese D. Julie prodal střelnou zbraň soukromému kupci za 862 500 dolarů, což je zatím historicky nejdražší vydražená brokovnice světa. Tímto kupcem je Jason Roselius, právník narozený v Texasu a celoživotní obdivovatel historie a zbraní.

Otevřít v galerii (8)
Theodor Roosevelt na koni - se svou zbraní objel kus světa
Theodor Roosevelt na koni - se svou zbraní objel kus světaZdroj: Profimedia

Dvouhlavňová puška byla vyrobena na zakázku pro Roosevelta a je na pravé hlavni doplněna nápisem od společnosti AH Fox Gun Company z roku 1908. 

Roosevelt v dopise zakladateli Ansley Foxovi krátce po obdržení daru napsal: „Opravdu si myslím, je to nejkrásnější zbraň, jakou jsem kdy viděl. “ 

Prezident se o svou zbraň pečlivě staral, doprovázela jej na všech cestách a čistil ji párem svých starých pyžam. I tato skutečnost byla zmíněna při aukci. Nyní je zbraň vystavena v Panhandle-Plains Historical Museum (PPHM) v Canyonu v Texasu.

Nejdražší dýka: Indická osobní dýka Šáha Janana, 50,3 mil. Kč

Dýka Šáha Jahana byla vyrobena v 17. století, kdy tento císař, pátý Mughalský císař – a tvůrce Tádž Mahalu - vládl. Její cena je o to vyšší, že se z této doby zachovala jen nepatrná hrstka věcí. Doba vlády jeho císařské milosti Šáh Jahana, původním jménem Shahab-ud-din Muhammad Khurram, je považována za vrchol zlatého věku Indie, tedy i dobu, kdy tento císař nechal vystavět pro svou ženu Mumtaz Mahal Taj Mahal.   

Otevřít v galerii (8)
Dáka Šáha Jahana, jenž postavil pro svou manželku Taj-Mahal
Dáka Šáha Jahana, jenž postavil pro svou manželku Taj-MahalZdroj: Profimedia

Dýka je bohatě zdobena zlatem, mírně zaoblená a dekorovaná květy lotosů a máků.

Dýka kovaná v roce 1629 k vládcovým devětatřicátým narozeninám byla opatřená císařovým jménem, titulem a datem a místem výroby. Byla součástí sbírky zesnulého belgického sběratele jménem Jacques Desenfans a v roce 2008 se prodala za více než dvojnásobek počáteční nabídky během aukce v Bonhamu. Vydražila se za 1,7 milionu liber (dnes 2,4 milionu USD). 

Nejdražší pistole: Lafayette – pistole pro Bolívara a Washingtona, 38 mil. Kč (aukce 2016), resp. 41,7 mil. Kč (2002)

Simón Bolívar byl venezuelský generál a politik, jeden z hlavních představitelů jihoamerického boje za nezávislost na Španělsku. Měl rovněž ojedinělou sbírku střelných zbraní, z nichž se dochovalo pouhých pět kousků. Ty čas od času rozvíří boje mezi sběrateli v aukčních síních. Naposledy tomu bylo u pistolí, jež mu daroval Lafayette. Ten stál ovšem i za dalším aukčním klenotem – pistolemi pro George Washingtona.   

Otevřít v galerii (8)
Set pistolí vydražených na aukci za 1,9 mil. dolarů
Set pistolí vydražených na aukci za 1,9 mil. dolarůZdroj: Profimedia

Za unikátními zbraněmi stojí tedy příběhy dvou revolucionářů – markýze de Lafayette a Simóna Bolívara – v asociaci s třetím vlivným mužem, Georgem Washingtonem. 

Dvojici stříbrných pistolí vyrobil francouzský puškař Nicolas Noël Boutet v roce 1824. 

V roce 2002 se jiný pár sedlových pistolí, které francouzský generál daroval Georgovi Washingtonovi, prodal za neskutečných 1 986 000 dolarů v aukci v Christie’s. Jako kupující byla po aukci odhalena Nadace Richarda Kinga Mellona; jež později darovala pistole Fort Ligonier v Pensylvánii.

Zbraně jsou podle popisu vybaveny osmiúhelníkovými a kulatými ocelovými bubínky, stříbrnými a zlatými lanky a základnou vyrobenou ze dřeva evropského ořechu. 

V roce 2016 se zbraně znovu ocitly v newyorské aukci v aukčním bloku Výjimečný prodeji, 13. dubna 2016 v Christie’s New York Hall. Jejich odhadní cena byla stanovena na 1 500 000–2 500 000 $ a byly prodány za 1.805.000 dolarů.

Nejdražší nůž světa: „Drahokam orientu“ od Bustra Warenskiho, 44,5 mil. Kč

Nejdražší moderní nůž na světě, Drahokam orientu, byl původně prodán za 1,2 milionu dolarů, ale kupující jej opakovaně umístil do prodeje, a prodal za 2,1 milionu dolarů.

Pronájem luxusní vily 7+1, Praha - Západ – 373
Pronájem luxusní vily 7+1, Praha - Západ – 373,

Buster Warenski je špičkový americký výrobce nožů na míru, jehož sláva stoupla poté, co vytvořil dokonalou repliku dýky krále Tutanchamona. Dnes je považován za jednoho z největších výrobců nožů minulého století.   

V roce 1966 se dvacetiletý Buster Warenski rozhodl, že by si rád vyrobil svůj vlastní nůž. Ve věku třiceti let se stal členem Cechu nožů, a poté byl jeho prezidentem. 

Jeho Legacy Series čtyř nožů z 18k zlata obsahuje nejdražší moderní nůž na světě - Gem of the Orient, Drahokam orientu. 

Drahokam orientu vyráběl Warenski pro japonského zákazníka. Nerezová a zlatá filigránová rukojeť nože je pokryta 153 smaragdy (10 karátů) a devíti diamanty (5 karátů). Celkově byl nůž vyroben z 28 uncí zlata. Má ostří podobné tomu z damascenské oceli, jílec je vyroben z nefritu, a i když není z ryzího zlata, na jeho výrobu bylo použito téměř kilo tohoto vzácného kovu.
Warenski na tomto kousku strávil přes deset let a jako jediný z deseti zbraní, je tento známý svým talentovaným výrobcem, nikoli majetným vládcem nebo válečným vůdcem. 

Nejdražší puška: „Winchestrovka“ Model 1886, 26,4 mil. Kč

Winchestrovky jsou nespornou ikonou divokého západu, a tedy i nejdražší puškou, která se kdy prodala v aukci. Winchester Model 1886, jehož repliky se dodnes vyrábějí, byl vyvinut ve stejné době jako indukční cívky, tedy na samém počátku automobilové technologie. Stal se novým standardem mezi puškami po celém světě. Nevídaně stabilní puška díky páce symbolizoval měnící se Západ.

Otevřít v galerii (8)
Puška Winchestrovka je symbolem Divokého západu
Puška Winchestrovka je symbolem Divokého západuZdroj: Profimedia

Podle webu Popular Mechanics přinesla puška Winchester v aukci v roce 2016 více než milion dolarů z několika důvodů: Za prvé to byl vůbec první model Winchester vyrobený v tomto roce, a za druhé, byl za ní opět příběh. Puška byla darována kapitánovi Henrymu W. Lawtonovi, muži odpovědnému za sledování a zajetí Geronima.

Winchester Model 1886 se stal nejdražší samostatnou zbraní, která se kdy prodala v aukci, za cenu 1,26 milionu dolarů díky tomu, že s ní byl zajat Geronimo, vůdce apačských válek. Tento neohrožený válečník, jenž mohl být i předlohou Vinnetoua, neustále unikal armádě. Nechtěl být zavřen do rezervace a hrál si tak se svými pronásledovateli, potažmo americkou vládou třicet let. Nakonec zvítězil v roce 1886 a oficiálně „se vzdal generálovi Nelsonovi Milesovi“. To byla však jen historka do protokolu: ve skutečnosti se Geronimo odmítl vzdát muži, který ho sledoval a zajal, kapitánovi Henrymu W. Lawtonovi. Protože Lawton nebažil po slávě a uznání, stačil mu za svůj čin jen dárek. Tím byla nová zbraň od přítele, který náhodou pracoval ve Winchesteru. 

Byla to právě zbraň, jež se prodala v Rock Island Auction Company v Illinois v roce 2016, jež se specializuje na staré zbraně.

Meč generála Granta, vydražen na aukci v roce 2007 za 33,9 mil. Kč

Ulysses S. Grant byl osmnáctým prezidentem Spojených států, historiky je také nazýván největším generálem své doby. V roce 1864 byl povýšen na generála nejvyšší možné vojenské hodnosti. K této příležitosti mu byla vyrobena jedinečná zbraň, která se měla stát jeho symbolem – meč se stříbrným a zlatým diamantem, „od vděčných občanů Kentucky po jeho nástupu do funkce generálního šéfa armády Spojených států,“ uvedl kurátor Dennis Lowe z Heritage Auction Galleries. Meč byl vydražen v aukci před 13 lety za 1 673 000 $.

Grantův meč je ozdoben šestadvaceti třpytícími se brilianty, jeho monogram je proveden v modrofialové barvě, zdobený ametysty a křišťály. Je celý ze stříbra a zlata, dekorovaný bohyní Vítězství, americkým orlem a bitevními scénami. 

Boateng meč čínského císaře Qianlonga, 167 mil. Kč  

Meč ve tvaru písmene S má jílec z velmi tvrdého bílého kamene a nefritu. Ostří je vyhotoveno hned ze třech nejdražších materiálů, kterými jsou měď, zlato a stříbro.  

Boateng meč se objevil v aukční síni již dvakrát. Poprvé v roce 2006 a znovu v roce 2008, kdy byl vydražen ještě o třetinu dráž než při první dražbě. Důvodem jeho vysoké hodnoty je výjimečná kvalita, drahé materiály, ale také nedostižný způsob, jakým byla tato jedinečná zbraň vyrobena. 

Meč byl vyhotoven pro čínského krále mezi lety 1736 a 1795, kdy vládl šestý císař dynastie Qing jménem Qianlong, který byl jedním z nejdéle panujících vládců v historii a dožil se úctyhodných devětaosmdesáti let.  

Repliky tohoto meče se rovněž pohybují ve virtuálním světě od pár set do tisíců dolarů. 

Nejdražší katana: Kamamura katana, 13. století, 8,9 mil. Kč

Tradiční meče s jedním ostřím používali japonští samurajové po stovky let. Jsou vyrobeny z nejlepších materiálů a jsou považovány za nejostřejší a nejkrásnější meče na světě. Výroba katany trvala několik let, podíleli se na ní nejlepší mistři svého umění a cena některých katan dosahuje cen luxusních domů a těch nejluxusnějších aut. Jen cena replik dosahuje kolem tisíce dolarů.

Otevřít v galerii (8)
Japonská dívka se samurajskou katanou
Japonská dívka se samurajskou katanouZdroj: Profimedia

127 z těchto zbraní bylo dokonce v Japonsku prohlášeno za Juyounkabazai - neboli kulturně významné. To znamená, že ceněné katany jsou nezákonně prodávány nebo vyváženy z Japonska.

V roce 1992 bylo do aukce ze sbírky Dr. Waltera Amese Comptona dáno do dražby asi 1100 japonských mečů. Sbírka byla prodána za 8 milionů dolarů za jediný den. Její součástí byla i katana Kamamura ze 13. století, která byla prodána za 418 000 dolarů anonymnímu soukromému sběrateli. Zůstává nejdražší katanou, která se kdy prodala v soukromé aukci. Katana byla užívána vojákem pěchoty v období Kamamura. 

Katany se na aukcích občas objevují, samozřejmě různé kvality a ceny.

Kamamura katana je mírně prohnutá s jedním ostřím a oproti jiným mečům je známá vysokou ostrostí a vyrobena s použitím nejkvalitnějších materiálů. Ostří je dlouhé 60 až 80 cm, váží mezi 1,1 až 1,5 kg a jílec je z lakovaného dřeva.

Otevřít v galerii (8)
Indická svatební dýka (ilustrační foto)
Indická svatební dýka (ilustrační foto)Zdroj: Freepik

Na závěr jen malé zamyšlení: Nejdražší zbraně světa se prodávají za miliony dolarů. Vždy je za nimi zajímavý příběh jednotlivce nebo dokonce národa. Uvědomme si však, že v historii byly tyto zbraně používány z mnohem osobnějších důvodů než dnes. Moderní technologie nám umožňují vyvinout děsivé zbraně hromadného ničení schopné zabít tisíce bezejmenných lidí v jednom krátkém momentu. 

Spousta historických zbraní se stala předlohou kultovních filmů či literárních zpracování. Mnohé zbraně dokonce svou slávou předčily své majitele, některé se mytologizovaly jako legendární Král Artuš a jeho Excalibur. 

Jak je tedy vidět, příběh prodává, nejen dokonalost zbraně samotné. Je proto nasnadě, že mnohé z nejdražších zbraní světa jsou běžně prodávány i online jako repliky. Skutečné originály nadále zdobí muzejní expozice nebo soukromé sbírky těch nejbohatších nadšenců a sběratelů. 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze