Stejně jako se na jedné straně svět upíná k ruskému prezidentu Putinovi, na ukrajinské straně stojí statečný a neohrožený protivník, prezident Zelenskyj. Když byl tento muž coby šestý prezident Ukrajiny zvolen do čela země, mnozí mu nevěřili. Dříve herec, televizní moderátor, dabér a scénárista ale v posledních dnech ukázal, že on z boje neuteče. Je připraven stát a neohroženě stojí v čele svého lidu. Kolik evropských státníků by udělalo totéž?
Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj se narodil v Kyjevě 25. ledna 1978 židovským rodičům a než se stal prezidentem Ukrajiny, znal ho celý národ jako skutečně populárního a poměrně kontroverzního komika, jehož kousky byly mnohdy skutečně na hraně. Ještě před čtyřmi lety hrál například v satirické televizní show a vystupoval v souboru, kde pět minut hrál na klavír svým penisem. Jak je vidět, nejen dramatik se může stát prezidentem, kterého celý národ miluje!
Nyní stojí v čele svého národa, přímo v centru nové války v Evropě a nasazuje svůj život pro svou zemi, přestože mu byl nabídnut azyl. Rozhodl se stát v čele válečného konfliktu, který je největším od druhé světové války.
Volodymyr Zelenskyj vyrostl v Kryvém Rohu, což je ruskojazyčný region na jihovýchodě Ukrajiny. Jeho otec, Oleksandr Zelenskyj, je profesorem a vedoucím katedry kybernetiky a výpočetní techniky na Ukrajině, a matka, Rymma Zelenská, pracovala jako inženýrka. Zelenského dědeček měl válečné zkušenosti, jelikož sloužil za druhé světové války v Rudé armádě a jeho otec, tedy pradědeček prezidenta, a jeho tři bratři zahynuli během holocaustu. Než šel na základní školu, žila jeho rodina v mongolském městě, kde jeho otec pracoval.
V šestnácti letech složil Zelenskyj zkoušku z angličtiny a získal vzdělávací stipendium na studium v Izraeli, ale otec mu studia zakázal, takže nakonec vystudoval práva na Kyjevské národní ekonomické univerzitě. Po absolutoriu se však rozhodl být hercem. Zaměřil se na komediální tvorbu a založil produkční společnost studio Kvartal 95, která produkuje filmy, kreslené filmy a televizní pořady. Proslul zejména v seriálu Sluha lidu (jak příhodný název, který získal posledních dnech zcela nový kontext), v němž ztvárnil roli prezidenta Ukrajiny.
Seriál se vysílal v letech 2015 až 2019 a byl tak populární, že v březnu 2018 založili zaměstnanci Kvartalu 95 politickou stranu nesoucí stejný název jako televizní seriál. Volodymyr Zelenskyj se pak rozhodl kandidovat v prezidentských volbách. Svou kandidaturu oznámil na silvestra, 31. prosince 2018 spolu se silvestrovským projevem prezidenta Petra Porošenka na televizním kanálu 1+1. Jako naprostý politický outsider se okamžitě stal jedním z favoritů voleb v průzkumech veřejného mínění a to ve druhém kole se ziskem 73,2 % hlasů nezvratně potvrdil, když porazil protikandidáta Porošenka. Velkou část jeho kampaně údajně financoval jeden z nejbohatších - a nejzkorumpovanějších - ukrajinských oligarchů Igor Kolomojskij.
Sám sebe Zelenskyj označoval za populistu a stavěl se do pozice odpůrce establishmentu a korupce. Západ mu ale příliš nevěřil a dlouhou dobu byl považován za outsidera.
Vzhledem ke stávající situaci je velmi příznačné, že se snažil od začátku své funkce nastolit jednotu mezi ukrajinsky a rusky mluvící částí obyvatel Ukrajiny. Kritici Zelenského tvrdí, že odebráním moci ukrajinským oligarchům se snažil centralizovat moc a posílit své osobní postavení, což se však dosud nepotvrdilo.
Na rozdíl od svého „nepřítele“ Vladimira Putina Zelenskyj při své komunikaci hojně využívá sociální média a zejména Instagram.
Za dobu svého dvouletého působení hlavy státu Ukrajiny Zelenskyj dohlížel na zrušení právní imunity poslanců Nejvyšší rady, ukrajinského parlamentu, stál v čele země v době pandemie Covid-19, takže v době výrazné hospodářské recese, ale to ještě netušil, že nejtěžší zkoušce bude teprve podroben.
Zelenskyj byl inaugurován 20. května 2019 a již ve svém přísažném projevu rozpustil jako svůj první prezidentský akt tehdejší ukrajinský parlament, a to navzdory preventivním pokusům zablokovat tento krok ze strany Lidové fronty. Stal se prvním židovským prezidentem Ukrajiny a spolu s Volodymyrem Grojsmanem jako premiérem se Ukrajina stala druhou zemí s židovským prezidentem i premiérem.
Z mnoha jeho dalších činů stoí jistě za zmínku i jmenování Andrije Bohdana vedoucím prezidentské administrativy Ukrajiny. Bohdan byl právníkem ukrajinského oligarchy Ihora Kolomojského, takže podle pravidel lustrace na Ukrajině neměl právo zastávat žádnou státní funkci až do roku 2024. Bohdan po svém jmenování prohlásil, že "oligarchové chtějí stejná pravidla hry jako ostatní občané".
Rovněž se pokusil změnit ukrajinský volební systém, ale jeho první velký návrh byl ukrajinským parlamentem zamítnut, stejně jako odvolání ministra zahraničí, ministra obrany a šéfa SBU. V červnu 2019 pak odvolal šéfy 15 gubernií a šéfy oddělení tajné služby SBU pěti oblastí a požádal parlament o odvolání generálního prokurátora země z funkce.
Zelenského začátky nebyly vůbec jednoduché, a to nejen v jeho vlastní zemi, ale ani v jednáních s ostatními světovými prezidenty. Tlak na něj v roce 2019 vyvíjel i Donald Trump, který chtěl, aby vyšetřil údajné pochybení Joea Bidena a jeho syna Huntera Bidena, který zaujal místo v představenstvu ukrajinské plynárenské společnosti Burisma Holdings. Zpráva byla katalyzátorem skandálu Trump-Ukrajina, ale Zelenskyj popřel, že by na něj Trump vyvíjel nátlak, a prohlásil, že "nechce zasahovat do zahraničních voleb".
Zelenskyj již na začátku svého prezidentského období prohlásil, že bude rozvíjet ekonomiku a přiláká na Ukrajinu investice prostřednictvím "restartu soudního systému" a obnovení důvěry ve stát. Navrhl daňovou amnestii a pětiprocentní rovnou daň pro velké podniky. Jeho cílem bylo dobrovolné placení daní na Ukrajině.
Od počátku se také snažil vypořádat s oligarchy a vloni v červnu předložil Nejvyšší radě návrh zákona o prevenci ohrožení národní bezpečnosti oligarchy. Účelem zákona je podle prezidenta boj proti lidem, kteří mají značné bohatství a významný vliv ve společnosti a politice, přičemž oligarchu i jasně v zákoně definoval.
Během své prezidentské kampaně Zelenskyj prohlásil, že podporuje členství Ukrajiny v Evropské unii a NATO, zároveň se však vyjádřil pro referendum, v němž si občané sami rozhodnou. Ukrajina by si dle návrhu Zelenského měla stanovit cíl podat žádost o akční plán členství v NATO v roce 2024, do téhož roku by měl být datován i vstup do Evropské unie.
pronesl Volodymyr Zelenskyj.
Zelenskyj pocházel z rusky mluvící části Ukrajiny, ale vždy usiloval o sblížení obou skupin. Už v srpnu 2014 veřejně vystoupil proti záměru ukrajinského ministerstva kultury zakázat vstup ruských umělců na Ukrajinu, který však přesto vstoupil o rok později v platnost. Později, rok před jeho prezidentstvím, byla na Ukrajině zakázána romantická komedie Láska ve velkoměstě 2 se Zelenským v hlavní roli. Ukrajinská média pak informovala o tom, že během války v Donbasu věnoval Zelenského Kvartal 95 ukrajinské armádě 1 milion hřiven, někteří ruští politici a umělci sepsali petici za zákaz jeho děl v Rusku. Jeho díla byla průběžně zakazována, a to jak v Rusku, tak na Ukrajině.
Zhruba před rokem se rusko-ukrajinská krize ještě více prohloubila Zelenskyj začal žádat NATO o urychlení žádosti Ukrajiny o členství. V loňského roku začalo Rusko vojensky posilovat u ukrajinských hranic. Zelenskyj si byl vědom toho, že Rusko chce za podpory ukrajinského oligarchy Rinata Achmetova svrhnout jeho vládu, což obě protistrany odmítaly.
V prosinci však Zelenskyj již vyzval k preventivní akci proti Rusku a na konci ledna uklidňoval ve videu občany Ukrajiny, aby nepanikařili, a apeloval na média, aby byla "metodami masové informace, a ne masové hysterie". Sám si myslel, že problém nevyeskaloval více než na začátku roku 2021. Jak se ukázalo, mýlil se.
Zelenskyj již v rámci své prezidentské kampaně slíbil ukončit vleklý konflikt Ukrajiny s Ruskem. Ten však vyústil vlivem Ruska po sedmi letech dalším vojenským konfliktem. Již vloni čelila Zelenského vláda eskalaci napětí s Ruskem, která nyní vyvrcholila zahájením ruské invaze.
Přestože mu jako prezidentu země v rusko-ukrajinském konfliktu hrozí bezprostřední smrt, Zelenskyj stojí v čele své země a se svými politickými kolegy se dokonce objevují i v krátkých videích na sociálních médiích, kde podporují svůj lid a ujišťují všechny, že budou bojovat do poslední chvíle. V krátkém videoposelství ze sobotního rána dokonce pronesl, že Rusové "chtějí Ukrajinu politicky zničit tím, že svrhnou hlavu státu".
řekl neohroženě Zelenskyj.
Všichni, kdo adekvátnost jeho postavení dosud zpochybňovali, a to zejména vzhledem k jeho frivolní showbyznysové minulosti, nyní uznávají, že se Zelenskyj více než vzchopil.
uvedl v soboru na ČT24 Vladimír Votápek, analytik mezinárodních vztahů z The Prague East Institute, a bývalý generální konzul v Rusku. Označil Zelenského za muže na svém místě, který nedbá na nebezpečí, jež mu hrozí. Evakuaci opakovaně odmítl a naopak řekl, že jeho země nepotřebuje evakuaci, ale zbraně.
Na rozdíl od Putina, i Zelenského rodinný život je velmi transparentní. Dokonce i jako prezident jezdí s rodinou na dovolené bez jakékoli publicity. Jeho manželkou je jeho spolužačka Olenou Kiyashko, s níž uzavřel manželství v září 2003. V červenci 2004 se jim narodila první dcera Oleksandra a v lednu 2013 syn Kyrylo. Jeho dcera sidokonce zahrála i v některých Zelenského filmech.
Zelenského mateřským jazykem je ruština, hovoří plynně ukrajinsky a anglicky.
Jeho majetek byl v roce 2018 vyčíslen na 37 milionů hřiven, což odpovídá 1,5 milionu dolarů, tedy 32 milionům korun.
V porovnání s ruským prezidentem a agresorem Vladimirem Putinem je osud ukrajinského prezidenta, byť se stejným křestním jménem, Volodymyra Zelenského, velmi odlišný, stejně jako jeho politika.
Ruský útok rozptýlil všechny obavy těch, kdo v jeho sílu nevěřili. Média a politologové jej nyní nazývají hrdinou. Při oslovování Ukrajinců v televizi i na internetu Zelenskyj mobilizoval občany výzvami, aby drželi linii proti Rusům a bojovali za svou zemi.
Zelenskyj, který byl původně považován za loutku oligarchy Kolomojského, se přerodil ve válečného vůdce, bojovníka proti oligarchům, stejně jako se z rodilého ruskojazyčného Rusa vychovaného na proruském východě Ukrajiny stal nacionalistou. Je typickým příkladem toho, že pravý charakter se ukáže jen tváří bezprostřednímu nebezpečí a smrti. Pokus Putina zobrazit Zelenského jako neonacistu, oligarchu a zloděje, ztroskotal. Díky své zarputilosti, odvaze a nepřežité diplomatické snaze se Zelenskyj stal hrdinou Ukrajiny, západu a světa. Neoholený, oblečený jenom v tričku, pravidelně informuje svoje občany a celý svět o nových událostech a zároveň ujišťuje všechny, že se nehodlá vzdát jeho vlasti, území a národní identity.
Слава Україні!
Zdroje: nypost.com, en.wikimedia.org, topky.sk, britannica.com, people.com