Top hledané
Výsledky (0)
Počet vikingských svatebních obřadů a obřadů potřesení rukou se zvýšil, pravděpodobně kvůli vlivu televizních seriálů, jako jsou Vikingové, anebo kvůli osobnímu zájmu o vikingskou nebo severskou víru.

Beru si Vikinga: Svatební den musí být v pátek a medovina se pije ve velkém, hlavně první měsíc

Kristina Valachyová
13. prosince 2024
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Speciální rubrika
Vikingské lodě, dobové oblečení, ale i krvavý rituál

Jen málokdo z nás si dokáže představit, že by prožil vikingskou svatbu. V historii byli Vikingové známí svým nebojácným duchem, dobrodružnou povahou a bohatým kulturním dědictvím. Kromě legendárních plaveb a nelítostných bitev oslavovali Vikingové klíčové okamžiky života s velkolepostí, která nebyla o nic přesvědčivější než posvátné manželské pouto. Severská oslava, zahalená prastarými tradicemi a hlubokou symbolikou, je důkazem jejich hluboké úcty k lásce a oddanosti.

Internet je zaplaven obrázky, duplicitními blogy a informacemi o vikingských svatbách. Květiny, šaty, oblečení, doplňky, šperky, obřadní místa, dekorace, svatební pozvánky a dokonce i pronájem zvířat (vlci a predátoři jako nositelé prstenů) jsou široce dostupné a viditelné. Některé z obrázků vykazují podobnosti se středověkem, seriálem Hra o trůny, filmovou sérií Pán prstenů, Marvelem či herními tématy. Vikingské svatby jsou některými vnímány jako kombinace historické rekonstrukce, tematické oslavy nebo maškarní zábavy. Jiní je vnímají jako poctu rodinným kořenům.

Tradiční norská svatba se koná uprostřed objetí přírody, obvykle na otevřených prostranstvích nebo pod širým nebem. Ohromující krajina sloužila jako kulisa pro posvátné svatební sliby a starověké rituály, které spojovaly pár s přírodními živly a severskými bohy. V den vikingské svatby tato radostná oslava spojí dvě rodiny a jejich historie a vytvoří nová pouta pro budoucnost plnou společných dobrodružství.

Vikingové se brali výhradně v pátek, protože tento den byl zasvěcen bohyni plodnosti a lásky a sňatek v jiný den by byl považován za nepříznivý.

Pronájem luxusní vily 7+1, Praha - Západ – 373
Pronájem luxusní vily 7+1, Praha - Západ – 373,

Před svatbou nosily vikingské dívky náramek jako symbol své čistoty, který po svatbě předávaly svým dcerám.

Vikingská svatba byla významnou událostí v životě severských národů, spojovala nejen dva lidi, ale také jejich rodiny, majetek a politické zájmy. Oslava byla často velkolepá a zahrnovala různé rituály a tradice.

Příprava na svatbu

Zásnuby

Svatba začínala dohodou mezi rodinami snoubence. Otcové nebo hlavy rodin vyjednávali podmínky, včetně nevěstina věna a majetku, který ženich do manželství přinesl (tzv. morgengabe). Svatba byla často dohodnutá mezi rodinami z praktických důvodů, jako jsou spojenectví nebo ekonomické výhody.

Věno a dary

Rodina nevěsty poskytla věno, které mělo zabezpečit manželství. Ženich také nabídl nevěstě dárek, který se stal jejím osobním majetkem.

Výběr data

Svatby se často konaly v létě nebo na podzim, kdy bylo dostatek jídla a příznivé počasí..

Svatební oblečení

Norské nevěsty tradičně nenosily na vikingské svatební obřady bílou barvu, ale spíše splývavé šaty s různými barvami a vzory. Vzhledem k chladnějším teplotám v regionu páry nosily více vrstev oblečení a kabáty s kožešinou. Ženichové měli s sebou i svůj meč, který byl považován za nejdůležitější součást jeho oděvu. Pokud jsou hosté požádáni, aby si oblékli severské svatební oblečení, existuje spousta možností – mohou nosit boho šaty s volánky, splývavé látky a pláště z pravé kožešiny. Vhodné jsou doplňky jako vikinské čelenky, květinové koruny, pláště, boty nebo dokonce štíty a helmy.

Otevřít v galerii (2)
Páry nosily více vrstev oblečení a kabáty s kožešinou.
Páry nosily více vrstev oblečení a kabáty s kožešinou.Zdroj: Pixabay

Složité svatební účesy

Historicky byly vlasy nevěsty pro Vikingy velmi důležité, dokonce více než samotné šaty. Volně rozpuštěné vlasy a složité copánky symbolizovaly sexuální stránku nevěsty.

Ženy sbíraly květiny, slámu, dřevo, křišťály nebo jakýkoli jiný dostupný materiál k vytvoření svatební koruny. Čím složitější a zdobnější byly vlasy nevěsty, tím lépe na tom byly.

Rituály během svatby

Obřad se často konal na posvátných místech, jako jsou pohanské chrámy, háje nebo místa důležitá pro rodinu nebo komunitu.

Čištění a příprava

Oba snoubenci podstoupili očistné rituály, často spojené s vodou a ohněm, aby se očistili od minulosti a byli připraveni na nový život.

Jednou z klíčových severských svatebních tradic pro nevěstu byl rituál panenství. Jakmile se zasnoubila, nosila ve vlasech kransen – jakýsi kruh – symbolizující její panenství.

Pred svadbou nevesta zamierila do kúpeľov v sprievode vydatej Před svatbou se nevěsta vydala do lázní v doprovodu manželské rodiny a přátel. Pak se očistila, aby smyla svůj svobodný stav. Kransen byl v tomto okamžiku odstraněn a uložen pro budoucí dceru nevěsty.

Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha
Pronájem mezonetu Josefov 2+kk, Praha, Praha 1

Oběť bohům

Svatba byla úzce spojena s náboženstvím. Běžnou součástí obřadu byly oběti bohům, zejména Odinovi, Thorovi (bohu ochrany a rodiny) a Freyovi/Freyrovi (bohu plodnosti a lásky). Obětní zvířata mohla být později podávána jako součást svatební hostiny. Severská bohyně Frejja prý jela v kočáře taženém kočkami, proto bylo kotě často dáváno nevěstě na její počest během svatby. I když bylo kotě běžným dárkem, nebylo to povinné.

Výměna zbraní

Možná jste slyšeli o výměně prstenů, ale co meče? Tento důležitý norský svatební rituál se odehrál během svatebního obřadu. Kromě výměny vikingských snubních prstenů si nevěsta a ženich vyměnili také meče.

Tradičně se ženich vloupal do hrobky předků a získal meč, který měl dát nevěstě. Nevěsta si také vyměnila meč, aby představovala přenos ochrany mezi oběma rodinami, které byly nyní zodpovědné za vzájemnou podporu. Dnes se meče zjevně nekradou; pouze se symbolicky vyměňují se snubními prsteny umístěnými na rukojeti.

Vikingové si během svateb vyměňovali prsteny, ale ne vždy se jednalo o stejný typ prstenů, jaký používáme dnes. Vikingské snubní prsteny byly obvykle vyrobeny ze stříbra nebo zlata a byly často bohatě zdobeny složitými vzory.

Ne vždy se však tyto prsteny nosily na prstu. Častěji se nosily jako přívěsek kolem krku nebo připevněné k broži či jinému kusu oděvu.

Častým prvkem byla také krvavá oběť jako poděkování bohům za to, že novomanželům umožnili se navzájem najít. Aby požádali Thora o požehnání k manželství, často obětovali kozu. Její krev byla uchovávána v chrámu pro použití při obřadech. Tento typ rituálu v dnešní moderní společnosti očividně nefunguje.

Otevřít v galerii (2)
Kromě výměny vikingských snubních prstenů si nevěsta a ženich vyměnili také meče.
Kromě výměny vikingských snubních prstenů si nevěsta a ženich vyměnili také meče.Zdroj: Pexels

Thorovo požehnání

Dalším rituálem pro nevěstu bylo položení napodobeniny Thorova kladiva "Mjolnir" do jejího klína. To mělo vyvolat Thorovo požehnání a požádat ho, aby měla silné děti.

Podání ruky

Slyšeli jste o obřadu podání ruky? Tento rituál se obvykle provádí při pohanských svatbách a sahá až ke starým Keltům, ale používali ho i Vikingové. Často ji provádí úředník nebo starší člen rodiny.

Ruce nevěsty a ženicha jsou při odříkávání svatebního slibu svázány stuhami nebo provazy.

Obřad symbolizuje propletení jejich životů a je vlastně původem populárního výrazu "uvázat uzel". Tato tradice je považována za předchůdce moderního zvyku výměny prstenů, který je součástí obřadu dodnes.

Hostina a oslava

Svatební hostina byla velkolepá a trvala několik dní. Podávaly se pokrmy jako maso, ryby, chléb a pila se hlavně medovina. Novomanželé ji pili ze "sklenice lásky", aby ještě více reprezentovali své manželství, zatímco hosté používali vikingské picí rohy.

Během hostiny se vyprávěly příběhy o slavných předcích, zpívaly se písně a uctívali bohové.

Hlavní zábava byla často bragafull, kdy se pila číše na počest bohů nebo předků a každý host si připil s přáním pro novomanžele.

Vikingská svatební zábava

Pokud je místo konání venku, začleňuje se do svatební zábavy mnoho her, jako jsou soutěže v házení, falešné meče a lukostřelba. Některé páry si dokonce na recepci najmou umělce, aby jim udělá tetování runami. Další zábavnou tradicí je říkat hostům, že mohou během noci klepat na sklenice příbory a signalizovat páru, že musí vstát a políbit se. Pokud dupnou nohama, je to pro pár podnět k polibku pod stolem!

Důležité aspekty vikingského manželství

Práva a povinnosti: Manželství bylo považováno za rovnocenné partnerství. Nevěsta měla významná práva, včetně možnosti podat žádost o rozvod.

Důležitost komunity: Svatba nebyla jen osobní záležitostí, ale také společenskou událostí, která měla politický a ekonomický význam.

Symbolika a tradice: Svatba byla hluboce symbolická a odrážela kulturní hodnoty Vikingů, jako je odvaha, čest a spojení s přírodou a božstvím.

Po svatbě

Vstup do rodiny

Nevěsta byla oficiálně přijata do rodiny svého manžela. Tento akt mohl zahrnovat symbolická gesta, jako je převzetí klíčů od domu, což symbolizovalo její novou roli ženy v domácnosti.

Tradice byly hluboce zakořeněny v severské kultuře a odrážely hodnoty, jako je odvaha, čest, plodnost a ochrana rodiny. Dnes se vikingské svatební rituály často rekonstruují na tematických nebo historických svatbách.

Přemýšleli jste někdy, odkud pochází slovo líbánky? Pochází ze skandinávské praxe pití medoviny. Po skončení svatebních oslav doprovodilo šest lidí novomanžele k jejich svatební loži, aby pár mohl dokončit své manželství. Přátelé a rodina manželů jim dávali tolik medoviny, že by jim vystačila na měsíc, protože jim měla zvýšit šance na početí dítěte hned v prvním měsíci. To byli v podstatě jejich líbánky – medovina, postel a domov.

Líbánky samozřejmě u nich přetrvávají dodnes. Zahrnují však výrazně méně medoviny a obecně zahrnují létání někam do tepla a za sluncem.

Kolik manželek může mít Viking?

Ve vikinské společnosti bylo běžné, že muži měli více manželek, i když jejich počet se lišil v závislosti na společenském postavení, bohatství a regionu.

Obecně platí, že bohatí a mocní muži měli častěji více manželek, zatímco muži z nižších tříd byli obvykle omezeni na jednu manželku. Polygamie nebyla ve vikinské společnosti nutně podporována, ale byla přijímána jako běžná praxe.

Některé historické záznamy naznačují, že vikingští muži mohli mít až tři nebo čtyři manželky, ale stojí za zmínku, že tyto případy byly poměrně vzácné a že většina mužů měla pouze jednu nebo dvě manželky. Je také důležité zmínit, že manželky vikingského muže nemusely nutně žít společně ve stejné domácnosti a každá manželka měla obvykle své vlastní oddělené bydlení. V tomto ohledu se vikinská polygamie podobala spíše řadě monogamních vztahů než jedné polygamní domácnosti.

Dámy, jak se vám libí představa sňatku s Vikingem? Dnes jsou vikingské svatby inspirovány těmito tradicemi a jsou oblíbené mezi lidmi, kteří mají rádi severskou mytologii a historii.

Zdroj: autorský text, Theknot.com, Alternativeceremoniesuk.com, Lifeinnorway.net, Thegroomclub.com, Viking.style,Yeahweddings.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze