Top hledané
Výsledky (0)
Mnohé celebrity nenosí paruky z nutnosti, ale prostě jen proto, že rády a často mění image. Americké celebrity neváhají za jednu paruku utratit i 10 000 dolarů.

Moje vlasy nebo cizí? Paruky jako nutnost anebo módní výstřelek celebrit za 10 tisíc dolarů!

Barbora Ubochi
19. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Katie Price v její slavné paruce

Vlasy. Asi se shodneme, že je to jedna z prvních věcí, kterých si na člověku všímáme. Jsou vlastně nejvíc vidět. Jsou pro nás důležité. Zkracujeme, když ukončujeme životní etapy, barvíme a stříháme, když chceme změnu image…. Proto je ztráta vlasů tak spojená s emocemi. Hlavně pro ženy. Jaké okolnosti jsou se ztrátou vlasů spojené a jak s ní bojovat? Paruka ANO či NE?

Vlasy jsou pro některé lidi více než dokonalá postava či pěkná tvář

Proč jsou vlastně vlasy tak důležité, vzhledem k tomu, jak je vnímám celkový obraz člověka? Na to nám exkluzivně pro LP-life odpověděla psycholožka Marie Nová.

"Je to svým způsobem dáno historicky. Zdravý a mladistvý vzhled třeba právě u žen je vnímán jako něco, co předesílá, že budou silné a plodné. Změny ve vzhledu, tak jak léta plynou, může velmi ovlivnit identitu ženy, to jak se navenek cítí, její sebevědomí. Tak jako tak, ztráta vlasů člověka ovlivní vždy (je jedno, jestli se jedná o muže nebo o ženu). V zásadě jde o to, jak moc se člověk má rád a jak na sebe nahlíží. Pokud je zdravě seběvědomý, ztráta vlasů ho nemusí nijak výrazně poznamenat. Jedinci, kteří se dlouhodobě nemají rádi, touto skutečností mohou být ovlivněni velmi."

​Každá událost v životě, při níž vlasy nedobrovolně ztratíme, je proto pro mnohé značně traumatizující. Ale není rozhodně neřešitelná, pokud jde o náš vzhled. Naopak - paruky nám umožní mít doma v záloze tisíc tváří.

Otevřít v galerii (7)
Variance paruk.
Variance paruk.Zdroj: Unsplash / Maria Lupan

Paruky se nosí už od starověku

Mnozí z nás si z hodin dějepisu velmi dobře pamatujeme, že paruky nejsou žádnou novinkou. Nosili je ve starověku egyptští panovníci, Řekové, Římané….Bez paruky si neumíme představit žádný obraz francouzského krále Ludvíka XIV. nebo britské královny Alžběty I. Všechny tyto případy spojuje jediné. V těchto dobách paruky nosili především urození a bohatí lidé.

Dnes paruky vnímáme buď jako již zmíněnou možnost, jak přečkat těžkou dobu po nějaké náročné léčbě, než vlasy zase narostou. Anebo i jako otázku módy. Podívejme se na obě možnosti.

Chemoterapie – mizí vlasy i chloupky

Zhoubné nádory dnešní medicína už umí velmi dobře léčit. Lékaři dávají dnes a denně miliónům pacientů po celém světě novou šanci na život. Léčba rakoviny – chemoterapie - je ale velmi agresivní pro tělo. A krom jiných zdravotních komplikací, s sebou nese i ztrátu vlasů. Jde vlastně laicky řečeno o to, že léčba „nezabíjí“ pouze rakovinné buňky, ale působí třeba právě na ty, které jsou zodpovědné za růst vlasů. A nejen těch. Při chemoterapii pacienti přicházejí často i o obočí, řasy, vousy, chloupky v podpaží nebo ochlupení na pohlavních orgánech.

Dobrou zprávou je, že ztráta vlasů je při léčbě rakoviny pouze dočasná. Zpravidla 3-6 měsíců od ukončení léčby začnou pacientům růst nové vlasy. Mohou se barvou či kvalitou lišit od těch původních, ale i tyto změny se postupem času vrátí do normálu.

Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží
Prodej bytu s balkónem, Smetanovo nábřeží, Praha 1

Není moc věcí, které v takových případech, jako je léčba rakoviny, dělat proti vypadávání vlasů. Často se ale doporučuje – ještě před léčbou se ke svým vlasům chovat opatrně – nebarvit je či jinak agresivně upravovat, minimalizovat úpravy horkým vzduchem (vysoušení, natáčení, rovnání). Rozhodně je dobrý nápad zkrátit vlasy tak, aby vypadaly hustší. Je asi nasnadě se na vypadávání vlasů psychicky i jinak připravit – poohlédnout se po paruce, nakoupit pokrývky hlavy - šátky, čepice, aj.

Již během léčby opět platí, že bychom měli být k vlasům šetrní a zbytečně je nezatěžovat. Radikálním, ale velmi častým řešením je oholení hlavy. Pokud se tak rozhodnete, nezapomeňte kůži hlavy chránit před povětrnostními podmínkami – v létě krém s ochranným faktorem, v zimě dostatečnou pokrývku hlavy.

Je obecně známo, že ochlazování kůže během chemoterapie, může významně pomoci proti právě proti padání vlasů. Proč je tomu tak – ochlazení stahuje cévy kůže hlavy, a tím méně škodlivé látky se dostane k vlasovým folikulám – kořínkům. Jednoduše řečeno, pacienti během podávání chemoterapie dostávají na hlavu jakési ochlazovací silikonové „čepice“. Jedná se o relativně novou metodu a najdete ji pouze v několika málo zdravotnických zařízeních. Tyto „čepice“ je nutné nosit hned od počátku léčby a měly by být velmi pečlivě aplikovány. Asi největším mínusem zůstává to, že tuto proceduru si pacient hradí sami.

Otevřít v galerii (7)
Kim Kardashian v blond paruce
Kim Kardashian v blond paruceZdroj: Profimedia

„Připadala jsem si jako zrůda“

Aneta (24 let) o vlasy nepřišla kvůli léčbě rakoviny. Může za to autoimunitní onemocnění, které se u ní projevilo už v mladším věku.

„Stresy ve škole, potíže doma a tak nějak všechno dohromady. Řekla bych, že to byl asi spouštěč. Nejdřív to byla jen malá místa na hlavě, která se dala zakrýt dalšími vlasy. Těch míst ale přibývalo a zvětšovala se. Snažila jsem se, ale schovat už to nešlo.“

Anetina nemoc se jmenuje Alopecia areata. Je to autoimunitní porucha, která má za následek právě padání vlasů. Každý průběh alopecie je jiný. Někdo má pouze lysiny, někdo o vlasy přijde úplně. Někdo přijde o vlasy nadobro, někomu znovu narostou.

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

Na jakém principu a proč se vlastně alpopecie u lidí objevuje? Náš imunitní systém se nás celý život snaží chránit před vnějšími vlivy, které by nám mohly ublížit. Bakterie, viry – nemoci. Lidé, jenž trpí alopecií mají tu smůlu, že jejich imunitní systém považuje vlasové folikuly (místa, ze kterých vlasy a chlupy vyrůstají) též za škodlivý vliv a napadá je. Tím pádem se zmenšují tak dlouho, až vlasy vypadají.

Je prokázáno, že alopecie se může vázat k hormonálním změnám, onemocněním diabetem či endokrinními onemocněními. Může být i dědičná geneticky. Stejně tak jako u ztráty vlasů kvůli agresivní léčbě zhoubných nádorů, i u alopecie mnohdy nezůstává jen u vlasů a pacienti přicházejí i o jiné ochlupení na těle. Velmi nepříznivou zprávou zůstává, že na alopecii zatím neexistuje účinná léčba. Lékaři dokáží dopad alopecie zmírnit, zastavit ale nikoliv.

Paruka - jaká je nejlepší?

Pokud se člověk rozhodně pro paruku, má vlastně pouze dvě možnosti. Pořídit si paruku ze syntetiky nebo paruku z pravých vlasů. Jaký že je největší rozdíl? Tak především cena. A s ní související kvalita. Syntetické paruky sice stojí méně, ale také méně vydrží. A to i v případě, že se o ně dobře staráte. Navíc, hlavně v syntetických parukách, především v létě, je velké horko a nošení je krajně nepříjemné.

Ve chvíli, kdy víte, že paruku budete používat delší dobu, je rozhodně na místě, pokud je to ve vašich finančních možnostech, sáhnout po paruce z pravých vlasů. Takovéto paruky se vyrábějí většinou na míru konkrétnímu člověku, mnohém lépe se udržují a vydrží nepoměrně delší dobu. Lze s nimi zacházet téměř jako s pravými vlasy – kulmovat, žehlit, fénovat. Cena vás ale asi nepotěší. Je běžnou praxí, že za kvalitní paruku z pravých vlasů můžete zaplatit mezi 15-50 tisíci korun.

Otevřít v galerii (7)
Katy Perry v oldschool růžové paruce
Katy Perry v oldschool růžové paruceZdroj: Profimedia

​Daruj krev, ale také vlasy!

Vzhledem k cenám těchto paruk existuje nespočet organizací a neziskovek, které „vykupují“ vlasy od dárců (přesněji řečeno štědří dárci své vlasy sami zasílají). Takovéto vlasy musí být vždy dlouhé minimálně 30 cm a splňovat ještě několik dalších kritérií. Na jednu paruku se může použít až 250 gramů. Pro představu – pro výrobu jedné paruky je zapotřebí vlasy od zhruba pěti dárců. Navíc mnohdy lidé kromě vlasů těmto organizacím zasílají finanční dary. A nejen běžní lidé, ale i organizace, firmy… Díky této podpoře se těmto organizacím daří předávat paruky těm, kteří to potřebují, zcela zdarma. Bez dárců a sponzorů by to ale bohužel nešlo.  

Co napadne muže, když vidí ženu, která má paruku? Pan J. napsal:

"První, co mě napadne, je důsledek nějaké nemoci a s tím spjaté komplikace, např. rakovina - ozařování."

Oproti tomu pan M. to má trochu jinak. Je rodilý Afričan a v Africe je to s příčesky a parukami trochu jinak.

"Upřímně řečeno, pro mě paruka není nic vyjímečného. V Africe paruku nosí každá druhá. Takže když vidím africkou ženu v paruce, nemyslím si vůbec nic. Když má paruku Evropanka, musím se přiznat, že to ve většině případů ani nepoznám. A když ano, nevidím za tím nemoc nebo tak. Spíš že je to prostě součást její image."

Otevřít v galerii (7)
Kylie Jenner v paruce
Kylie Jenner v paruceZdroj: Profimedia

Krátká, dlouhá, růžová, černá….

Jak již bylo řečeno, pokud vás k nošení paruky nedohání zdravotní důvody, bude se nejspíše jednat o chuť trochu zaexperimentovat bez toho, abyste rovnou museli stříhat nebo vlasy barvit.

Toho často využívají celebrity. Jak jinak. Využívají je na různá předávání cen, samozřejmě na svá vystoupení, ale i na běžné denní nošení – rodinnou večeři a utíkání před dotěrnými paparazzi. Je super, že díky paruce můžou být večer na akci blondýnou s mikádem a druhý den ráno zase zpět dlouhovlasou černovláskou. Kdo si vlastně na parukách postavil kariéru? Tady je pár jmen.

Otevřít v galerii (7)
Kim Kardashian a její přirozeně vypadající paruka
Kim Kardashian a její přirozeně vypadající parukaZdroj: Profimedia

Celebrity, které milují paruky

Na hlavním obrázku k tomuto článku je skutečně extravagantní paruka, v níž se ukázala anglická modelka a podnikatelka Katie Price. Vlastním jménem Katrina Amy Alexandra Alexis "Katie" Price se zapsala do povědomí lidí za svou práci v oblasti glamour modelingu s častými vystoupeními v britském bulvárním deníku The Sun pod pseudonymem Jordan.

Katy Perry – americká zpěvačka a skladatelka prorazila v roce 2008 hitem „I kissed a girl“. V této její éře poznávacím znamením byla černá paruka s vlnitými vlasy a výraznou ofinou. Zkuste si najít několik hudebních klipů z té doby. Je tam, že? Nebo kdo by si nepamatoval výrazně růžovou paruku nebo fialkovou třeba z klipu „California gurls“.

Když mluvíme o parukách, určitě nemůžeme zapomenout zmínit kontroverzní sestry Kardashian/Jenner. Svou zálibou v parukách jsou známe především Kim a nejmladší Kylie. Nepotrpí si na žádné výstřední kousky. Záleží jim spíš na tom, aby vypadaly co nejpřirozeněji a nejrealističtěji. A za kvalitu se nezdráhají zaplatit. Kolik? Dost. Paruka i s jejím stylingem od profesionála může vyjít na 10 000 dolarů.

Otevřít v galerii (7)
Detailní snímek paruky Beyoncé
Detailní snímek paruky BeyoncéZdroj: Profimedia

„Královna“ Queen Bey – tedy zpěvačka Beyoncé od začátku kariéry vystřídala tisíce vlasových stylingů. A valná většina zahrnovala právě paruky. Krom jiného využívá i napletených vlasů a příčesků. V rozhovoru pro časopis Flaunt přiznala, že má přímo vlasovou skříň, kde své paruky uchovává. Ano, slyšíte dobře. Skříň na paruky. Co ale u Beyoncé oceňujeme je, že se nesnaží o žádné bláznivé kreace – tedy až na výjimky. A kouzlo tkví v tom, že většinu času vlastně ani netušíte, že paruku má.

Otevřít v galerii (7)
Jedna z parukových kreací Lady Gaga
Jedna z parukových kreací Lady GagaZdroj: Profimedia

Další hvězda, u které můžeme říct, že si na parukách postavila kariéru, je talentovaná Lady Gaga. V jednom z rozhovorů prozradila:

„Když jsem se necítila dost silná na to, abych byla sama sebou, vytvořila jsem si někoho jiného. A fungovalo to.“

Kolik myslíte, že Gaga vlastní paruk?

„Myslím, že jich mám hodně přes 5000, ale nikdy jsem to nepočítala.“

 A co vy, nemáte chuť teď zkrátit účes a pomoci tak někomu, kdo to opravdu potřebuje?

Zdroje: darujvlasy.cz, anti-ca.cz, ulekare.cz, lidovky.cz, lekarna.cz, wikipedia.org, thesun.co.uk, perfectlocks.com, noveharo.cz, eonline.com, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze