V Troji můžete nasát uklidňující atmosféru v překrásné botanické zahradě, pražském ZOO nebo při prohlídce nádherného barokního zámku ze 17. století. Nad botanickou zahradou se nachází rozlehlá stráň, z jejíhož vršku se vám naskytne úchvatný výhled na pražské panorama.
Trója byla původně vesnice, která se stala součástí Prahy až v 18. století. Tuto luxusní čtvrť plnou zeleně a klidných ulic najdete na pravém břehu řeky Vltavy a přilehlém kopci - Bohnické plošině. Rozkládá se z části na Praze 8 a jižní část patří městskému obvodu Praha 7. Procházkou se přes pěší lávku můžete dostat na Císařský ostrov a dále až do Stromovky.
Troja byla osídlená už v mladší době kamenné, o čemž svědčí četné nálezy. Název Troja patřila původně pouze zámku, který zde byl postaven v letech 1683-1692 Václavem Vojtěchem Šternberkem. Motivem pro tento název se stalo antické sousoší, které je umístěno na schodišti do zahrady. Samotná obec název získala až v 18. století.
Trojský zámek patří mezi nejkrásnější barokní zámky v Čechách ze 17. století. Působivá je fresková výzdoba, která znázorňuje vítězství Habsburků nad Turky u Vídně. Poutavé je také výše zmíněné sochami zdobené schodiště, které vede do parku francouzského stylu. Tam můžete relaxovat u kašny s vodotryskem nebo se na chvíli ztratit v zahradním bludišti. Okolí je proslulé svými vinicemi, které se zde nejvíce sázely po roce 1358.
Pražská botanická zahrada byla v Troji otevřena v roce 1992 a její součástí je luxusní japonská zahrada, pivoňková louka a tropický skleník Fata Morgana. Pražská ZOO zde existuje již od roku 1931 a nachází se v členitém terénu Trojské kotliny. Je zde umístěno přes 500 druhů zvířat.
Trója je plná zajímavé i moderní architektury, ale přesto nepostrádá vesnickou scenerii. Koncem 19. století se sem začali stěhovat umělci a bohatí lidé, kteří hledali klid, krásné výhledy a mohli čerpat inspiraci z luxusního okolí.
V novorenesanční vile ve svahu bydlel svého času například Svatopluk Čech. V ulici Nad Kazankou si vlastníma rukama postavili vilu manželé Zátopkovi. V té samé ulici najdete funkcionalistickou vilu od architektů Mühlstein a Firth, která svého času sloužila i Gustávu Husákovi. V ulici Pod Havránkou žila Věra Chytilová a svou vilu z roku 1932 má v Troji i Michael Kocáb. Perlou moderní architektury je netradiční vila, kterou navrhla Eva Jiřičná pro významného developera Luďka Sekyru.
Zajímavý je také z dálky viditělný Diplomatický komplex, který ztratil svůj původně myšlený záměr: ubytování pro významné diplomaty. Dnes v bílých „kostkách cukru“ najdete luxusní byty.