Snahy o mír na Ukrajině neslábnou, právě naopak. K míru při své bohoslužbě před plným vatikánským náměstím vyzval sám papež František, o míru bude přímo v Moskvě jednat také první evropský zahraniční politik. Možná budete překvapeni, ale nejde o žádného z největších lídrů Evropy. Francie si volí nového prezidenta. Nebo prezidentku? A naděje na konec lockdownu právě vyhasly v Šanghaji, kde počet případů stále stoupá. Neočekávané prodloužení pro místní obyvatele signalizuje nedostatek potravin a základních potřeb. Ve světle takových zpráv se snad může zdát až úsměvné, že Elon Musk chce na Twitteru platit dogecoinem…
Od začátku invaze se do Ruska žádný evropský politik nedostal, nyní se to má změnit. Za ruským prezidentem míří rakouský kancléř Karl Nehammer, který odcestuje do Moskvy. Potvrdili to mluvčí rakouské i ruské vlády.
řekl sám Nehammer, kterého čeká jednání s Putinem.
Jednání inicioval sám Nehammer. Rakousko je přitom jednou z mála zemí, která není členem NATO, a ani s probíhající válkou na tom nehodlá nic měnit. Tento týden však došlo k vyhoštění čtyř ruských diplomatů, v rozhovoru s ukrajinským prezidentem slíbil, že další balík sankcí, které proti Rusku Rakousko uvalilo, nebude posledním.
O prezidentské křeslo se ve Francii podle očekávání utká současná hlava státu Emmanuel Macron a lídryně krajní pravice Marie Le Penová. Macron v prvním kole získal přibližně o pár procent hlasů více a dohromady získal kolem 28 procent veškerých hlasů francouzských voličů. Sám Macron ale ví, že rozhodně nemá vyhráno. Po postupu do druhého kola vyzval voliče, aby zabránili krajní pravici převzít moc. Le Penová zase vyzvala ke změně a řekla, že pokud se stane prezidentkou, slibuje, že dá Francii za pět let dohromady. Volební účast byla nízká, k urnám přišlo asi 65 procent voličů. Účast byla nižší než v posledních volbách v roce 2017, ve kterých zvítězil současný prezident Emanuel Macron.
Papež František vyzval při svém včerejším kázání na Svatopetrském náměstí k příměří na Ukrajině. Papež promlouval k desítkám tisícům věřícím, kteří se ve Vatikánu sešli s celého světa při příležitosti začátku předvelikonočního svatého týdne, který začíná v Květnou neděli.
řekl papež v závěru svého kázání.
Česko zná nejlepší knihu uplynulého roku. Stala se jím publikace Pavla Klusáka, která zasazuje život nejoblíbenějšího českého zpěváka Karla Gotta do kulturních, ale také politických dějin. Kniha s názvem Gott – Československý příběh slavila kromě hlavní ceny úspěch také v samostatné kategorii publicistiky. Cenu za nejlepší prózu si odnesl Stanislav Biler za knihu Destrukce, debutem roku se stala kniha Tajemství, kterou napsala Tereza Dobiášová, kategorii poezie ovládl Vladimír Mikeš za svou sbírku básní Odkud to přichází?
Pohled na Šanghaj nás vrací do dob na úplném začátku pandemie. Se striktním lockdownem, do kterého je čínské město uzavřeno, se začínají množit zpráv o tom, že místní nemají přístup k potravinám, lékům a dalším nezbytným věcem. Lockdown měl v Šanghaji skončit už zítra, byl ale prodloužen na neurčito z toho důvodu, že ani tato striktní opatření nedokázala zpomalit šíření infekce, naopak. Počet případů v Šanghají neustále stoupá.
I přesto, že je Elon Musk největším akcionářem sociální sítě Twitter, rozhodl se, že se k jejímu představenstvu nepřipojí. Pár dnů zpět koupil svůj nynější podíl, který činí 9,2 %, a krátce potom právě na sociální síti sdílel svou vizi budoucnosti, kterou plánuje. Jednou z Muskových změn je například možnost platby kryptoměnou dogecoin nebo zákaz inzerce.
Zdroje: Reuters, iDnes.cz, irozhlas.cz, denikn.cz, The Guardian