Top hledané
Výsledky (0)
Nosorožci patří dlouhodobě mezi nejohroženější druhy zvířat. V březnu letošního roku uhynul poslední samec nosorožce severního bílého, v červenci zahynulo po převozu v Keni 7 nosorožců dvourohých. To jsou fakta, která vhání slzy do očí...

Rohy cennější než zlato: Okrasa a zkáza nosorožců

Eva Ledecká
19. července 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Nedávná tragédie, kdy po převozu do národního parku Tsavo East na jihu Keni 7 nosorožců dvourohých ze 14 zemřelo, otřásla celým světem. Nosorožci mají v našich dějinách smutný osud. Za jejich úbytek mohou osadníci a především lovci. To, že jsou kriticky ohroženi a některé poddruhy již vymizely z planety nadobro, je především výsledkem lidské honby po penězích.

Rohy nosorožce: ceněná a velmi dobře placená komodita

Nosorožec je jediné zvíře na světě, jehož roh je vytvořen pouze z rohoviny. Lovci na ně mají spadeno kvůli vysoké ceně, kterou za ně mohou dostat, a to především na trzích Blízkého východu. Místem, kde jdou rohy nosorožců nejvíce na odbyt, je Jemen. Používá se tam jako lék, ale hlavně jako rukojeť na tradiční dýky. Lovci neváhají nosorožce kvůli rohu zabít. Ti, kteří přežijí, mají štěstí. A tak se například děje to, že jim v africké JAR ochránci zvířat preventivně rohy odřezávají, aby je pytláci nezabili.

Šokující čísla

A teď něco, co vás možná bude šokovat: Od roku 1970 se předpokládá, že bylo do Jemenu dovezeno přibližně 22 400 rohů. Připomínáme, že pouze do Jemenu! Cena za kilogram rohu se dokázala během doby vyšplhat na neuvěřitelných 130 000 USD. A buďte si jistí, že je po nich velká poptávka. Prahnou po nich především bohatí Asiaté.

Od 70. let klesl počet dvourohých nosorožců o 90 %.

Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2
Dům na prodej 7kk - Praha 6, 232m2, Praha 6

K čemu rohy slouží?

Není úplně jisté, k čemu přesně roh nosorožcům slouží, ale je vypozorováno, že se bez něj matky nemohou dobře starat o svá mláďata a například nosorožec africký ho používá také jako bodec, kterým ohrožuje svou oběť.

S naprostou jistotu však můžeme říct, na co slouží rohy nosorožců lidem. Vyrábí se z nich figurky, suvenýry, dekorační předměty a šperky. Prášek z rohoviny rohů nosorožců se používá v čínské medicíně, kde má údajně léčit potenci a rakovinu. Jeho léčebné účinky ale doposud nebyly prokázány.

Pytláci řádí i v Evropě

„Zvěrstva na zvířatech“ nepáchají ale jenom lidé v daleké Africe. Loňský rok pytláci uřízli roh nosorožci jménem Vince v pařížské ZOO Thoiry. Byl třikrát postřelen do hlavy a poté mu byl odříznut roh motorovou pilou. Druhý roh mu už naštěstí odříznout nestihli, neboť jim pravděpodobně přestala fungovat pila. Díky tomuto nepředvídatelnému záseku zůstaly rohy dalším dvoum nosorožcům, kteří v ZOO společně s Vincem žijí.

Na naší planetě v současné době žije 5 druhů nosorožců, a to v Africe a Asii. Celkem jich je na celém světě už jen 30 000 jedinců. Smutná statistika praví, že jich každý měsíc zemře zhruba 100. Každý si tak může sám lehce spočítat, kolik času jim na planetě Zemi ještě zbývá.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze