Top hledané
Výsledky (0)
Před dopadem sankcí chrání Rusko obchod evropských podnikatelů se třetími zeměmi.

Sankce proti Rusku jsou děravé. Čeští politici využívají třetí země k podpoře Ukrajiny, tuzemští exportéři k podpoře Ruska

Radim Červenka
27. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Kreml

Zatímco čeští politici v Paříži stojí v čele aliance na nákup dělostřelecké munice z třetích zemí v hodnotě desítek miliard korun, tuzemští exportéři obchází protiruské sankce rovněž pomocí třetích zemí. Podle ekonomických dat export některých produktů do Kazachstánu, který má celní unii s Ruskem, stoupl mnohonásobně za velmi krátkou dobu.

Na právě proběhlé bezpečnostní konferenci v Paříži se sešli lídři evropských zemí, aby řešili vojenskou pomoc Ukrajině v podobě značných dodávek munice. Dokonce zde padaly návrhy na vyslání vojáků NATO přímo na území Ukrajiny.

I přesto že hlavní slovo na konferenci měl pořadatel, francouzský prezident Emmanuel Macron, byl na ní slyšet hlas českého premiéra Petra Fialy (ODS). Už v polovině února totiž na bezpečnostní konferenci v mnichově prezident Petr Pavel uvedl, že Česko má možnost nakoupit statisíce kusů dělostřelecké munice ve třetích zemích. K iniciativě se agilně přidal nizozemský premiér Mark Rutte, který slíbil poskytnou iniciativě 100 milionů eur.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

Politici hledají cesty pro zbraně na Ukrajinu, obchodníci pro technologie do Ruska

"V průběhu jednání se řada států k (české) iniciativě přihlásila nebo mně v kuloárech kolegové říkali, že o ní rychle budou jednat. Myslím, že nakonec tato akce bude mít velkou podporu, odhaduji to tak na 15 států,"

uvedl český premiér Petr Fiala v Paříži podle ČTK.

Zatímco česká politická diplomacie se staví do čela snah na podporu Ukrajiny bránící se ruské agresi, podle ekonomických dat čeští exportéři využívají třetí země k zásobování Ruska a obcházení sankcí.

Od začátku války evropské země uvalily na Rusko na 13 000 sankcí. Tři čtvrtiny z nich cíli na jednotlivce zbytek na ruské firmy. Již delší dobu se totiž ukazuje problém, že sankce sice oficiálně existují, ale pro české úřady jsou nové a nedokáží je zcela efektivně vymáhat.

Nástrojem obcházení restrikci je zakrývání majetkových struktur a zejména využívání prostředníků z třetích zemí, do kterých je povoleno vyvážet, a které samy zároveň volně obchodují s Ruskem. Do Ruska se tak můžou dostávat klíčové technologie pro tamější vojenský průmysl, jakými jsou mikročipy nebo třeba drony. S postupem času však efektivita v obcházení sankcí spíše roste.

"Z nejnovějších dat ČSÚ totiž plyne, že mezi lety 2021 a 2023 podezřele dramaticky narostl český vývoz některých položek do zemí typu Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Arménie nebo třeba Spojených arabských emirátů. To jsou přitom všechno země, které se k západním sankcím vůči Rusku nepřipojily, zároveň přitom nadále čile obchodují se západními zeměmi, takže představují vhodné „mezičlánky“ při zastřené dodávce západního zboží, včetně tedy českého, do Ruska. Například do takového Kazachstánu Česko loni od ledna do listopadu vyvezlo počítače a příslušná zařízení za více než dvě miliardy korun. Ve stejném období roku 2021 to bylo jen za více než miliardu,"

poukázal na síti X na konkrétní čísla ekonom Lukáš Kovanda.

Vývoz autodílů do Kazachstánu stoupl o desítky tisíc procent

Dovoz počítačů z Česka do Kazachstánu např. stoupl o 91 %, při tom celkově export počítačů z Česka klesl o 26 %. Právě moderní počítače jsou zbožím, jehož je v Rusku kvůli sankcím aktuálně nedostatek. Export počítačů pak o desítky procent stoupl také do Spojených arabských emirátů nebo Arménie. Ani tyto země neuplatňují proti Rusku sankce.

Kazachstán je ukázkovou zemí, jenž umožňuje obchodníkům sankce obcházet. Země má dobré vztahy s Evropou, ale zároveň je součástí celní unie s Ruskem, tudíž je jen velmi obtížné kontrolovat, co z Kazachstánu do Ruska reálně odejde. Ruští obchodníci navíc aktivně oslovují své protějšky v Kazachstánu s poptávkou sankcionovaného zboží

"Ještě dramatičtější nárůst je patrný například při sledování vývozu karoserií motorových vozidel do Kazachstánu. Zatímco od ledna do listopadu 2021 jich Česko do středoasijské země vyvezlo jen za 4,7 milionu korun, loni od ledna do listopadu to bylo už za více než 1,7 miliardy korun. Nárůst tak odpovídá hodnotě bezmála 37 000 procent. Přitom ovšem vývoz karosérií z Česka do celého světa v daném období narostl jen o 34,5 procenta,"

poukázal ekonom Kovanda na segment českého automobilového průmyslu, který pravděpodobně kompenzuje ztrátu ruských trhů skrze prodej přes prostředníky. Jen obtížně je jinak vysvětlitelné, že v Kazachstánu v krátkém období stoupla tak výrazně poptávky po produktech českého automobilového průmyslu.

Zdroje: ČTK, aktualne.cz, reuters.com, twitter.com, autorský článek

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: