Zlatou rybku přinesl do našich životů Alexandr Sergejevič Puškin už v roce 1883 v Pohádce o rybáři a rybce, která vychází ze staré ruské lidové slovesnosti. Vypráví o rybáři a jeho chamtivé ženě. Možná ten příběh všichni znáte. Opakování je však matka moudrosti, o to víc, pokud nám přináší moudrý závěr.
Rybář loví u moře ryby a chytí kouzelnou zlatou rybku, která mu splní 3 přání. Všechna přání nechá bláhově na svou ženu. Ta chce místo staré chatrče nejdříve nový dům, potom luxusní zámek a nakonec chce být samotnou mořskou vládkyní! Moře její poslední přání rozzlobí a udivený rybář najde svou ženu tam, kde dřív: ve staré polorozbořené chatrči. Podruhé už zlatou rybku nikdy neuloví a jeho žena má, co si zasloužila – nic!
Od té doby se stala zlatá rybka námětem pro mnoho pohádek. U nás je známá například její luxusní animovaná podoba: Pohádku O zlaté rybce z roku 1951 animoval Jan Trnka a převyprávěl Jan Werich. 3 přání zde samozřejmě figurují taktéž.
Možná za kouzelným vodním tvorem zlaté barvy nebudete muset chodit kraj světa. V Čechách by za zlatou rybku mohl být považován karas zlatý, který byl vyšlechtěn z karase stříbrného a do Evropy se dostal už v 17. století. O tom, že by plnil 3 přání, se sice nevedou žádné záznamy, ale Vánoce jsou „kouzelné“ svátky, takže kdo ví, třeba to ještě ani nikdo nezkusil! Pokud to budete chtít letos vyzkoušet, buďte se svými případnými přáními obezřetní a vybírejte je rozvážně, abyste neskončili jako chamtivá rybářova žena!